Jak zjistit velikost zásnubního prstenu?

25. 01. 2013

Každého zákazníka, který si u nás vybere snubní či zásnubní prsten, se ptáme, v jakých velikostech prsteny potřebuje. Jednoduchá otázka, na kterou není jednoduché získat odpověď. Prsten totiž musí sedět, jak se hovorově říká, jako ulitý. Přesná velikost prstenu, respektive obvodu prstu, je z tohoto důvodu klíčová. Ale jak obvod prsteníčku zjistit?

Existují čtyři více či méně přesné metody, jak změřit zásnubní nebo snubní prsten. Každá je však lepší, než neměřit vůbec. Abyste byly v obraze a věděli si v této oblasti rady, postupně vám představíme všechny čtyři metody. Začneme od té nejpřesnější a nejjednodušší metody.

Nejjednodušší způsob jak vybrat zásnubní prsten

Ano je to tak. Nejjednodušší je opravdu návštěva u zlatníka, případně návštěva zlatnictví, kde vám obvod prsteníčků profesionálně změří. Pokud chcete partnerku překvapit zásnubním prstenem, je to trochu složitější. Opět se však nabízí zlatník, kterému přinesete například partnerčin prsten, jež pravidelně zdobí její ruku. Problém nastává tehdy, pokud partnerka prsten nesundává, nebo je problém jej bez povšimnutí na nějakou dobu získat. Potom nezbývá, než se vydat jinou cestou.

Snubní prsteny Aiola

Plastový měřič prstů

Plastový měřič prstů je další relativně přesnou metodou, jak změřit obvod prstu. Neřeší však výše uvedený problém, kdy chcete partnerku snubním prstenem překvapit.

Měřič prstu se skládá s plastového pásku, který je zakončený částí s lupou, na které pro nasazení na prst uvidíte, jaký obvod daný prst má. Pomocí plastového měřiče snadno změříte obvod prstu od minimálního obvodu 40 mm do maximálního obvodu 76 mm.

Samotné měření je velmi jednoduché. Konec plastového pásku protáhnete lupou tak, abyste dobře viděli na číselnou řadu, nasadíte na prst a nastavíte na takovou velikost, při které měřič můžete pohodlně sundat, ale zároveň vám z prstu samovolně nepadá. S prstenem na ruce se musíte cítit pohodlně, nesmí být tedy příliš těsný, ani volný. Poté opíšete číslo, které najdete pod lupou a je to. Uvedené číslo znamená obvod prstu v milimetrech, nebo vnitřní obvod prstenu v milimetrech.

Jak zjistit velikost zásnubního prstenu?

Měřicí proužky

Plastový měřič prstů není věc, kterou byste pravděpodobně měli běžně doma. Tedy pokud nejste zlatník. Existuje proto varianta, jak obvod prstu změřit, aniž byste museli mít doma nějaké měřicí zařízení. Papírové měřicí proužky fungují jako plastový měřič, jen s tím rozdílem, že nejsou tak přesné, jsou z papíru a místo lupy vám velikost obvodu prstu ukáže ryska, skrz kterou protahujete papírový proužek s natištěnou číselnou řadou.

Měřící proužek - náhled

Papírové měřicí proužky si můžete stáhnout v PDF zde, poté stačí proužky vystřihnout, pro jistotu důkladně přeměřit (každý dílek číselné řady musí měřit přesně 1 mm, dohromady pak 60 mm) a postupovat jako v případě plastového měřiče.

Měřicí kroužky pro zásnubní prsteny

Jdeme do finále. Poslední možností, jak zjistit velikost prstenu, jsou měřicí kroužky. Nejde o nejpřesnější metodu, pokud však provedete vše zodpovědně, nemusíte se bát, že zásnubní prsten nebude sedět. Jde také o jedinou možnost, jak můžete zjistit velikost prstenu, aniž by se o měření dozvěděla partnerka, nebo jste jí obvod prsteníčku museli měřit ve spánku.

Měřicí kroužky si jednoduše vytiskněte na bílý papír, v nestřežené chvilce ukořistěte partnerčin prsten a ten poté přiložte na některý kroužek, který od oka nejvíce odpovídá průměru prstenu. Pokud obvod tištěného kroužku nekopíruje přesně obvod prstenu, najděte takový kroužek, u kterého mezi tištěnou linkou a prstenem není vidět ani kousek bílého místa.

Pokud si prsten nejdříve precizně obkreslíte a obstřihnete, velikost se vám bude určovat lépe. Měřicí kroužky si můžete stáhnout v PDF zde. Po vytištění nezapomeňte průměr kroužků pečlivě přeměřit podle rozměru, který najdete uvnitř každého kroužku.